Description
Product information
Traditional and elegantly designed bathroom globe ceiling light fitting in a classic brushed English gold plated finish. This model is fully IP44 rated, suitable for bathroom zones 1, 2 and 3. Designed for a bathroom but also works perfectly for other rooms in the house such as hallways, lounges, conservatories etc. Complete with an eye-catching opal white circular moulded glass shade which softly diffuses the light. Total product dimensions as follows: Height: 35cm, Width: 20cm, Depth: 20cm. Requires 1 x 60watt ES (E27) bulb – not included. Low energy and LED bulbs may be used if desired. Light bulb not included.
- Guarantee – 2 years
- Bulb not included
Features and benefits
- Traditional and elegantly designed bathroom globe ceiling light fitting in a classic brushed English gold plated finish.
- This model is fully IP44 rated, suitable for bathroom zones 1, 2 and 3. Designed for a bathroom but also works perfectly for other rooms in the house such as hallways, lounges, conservatories etc.
- Complete with an eye-catching opal white circular moulded glass shade which softly diffuses the light.
- Total product dimensions as follows: Height: 35cm, Width: 20cm, Depth: 20cm.
- Requires 1 x 60watt ES (E27) bulb – not included. Low energy and LED bulbs may be used if desired. Light bulb not included.
| Base colour | Gold |
|---|---|
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Height (mm) | 350mm |
| IEC protection class | No class |
| IP rating | IP44 |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 60W |
| Model name/number | HH909-GOLD |
| Number of bulbs | 1 |
| Voltage | 240V |
| Room use | Bathroom |
| Product code | 5056410148769 |





Reviews
There are no reviews yet.