Description
Product information
Providing a great light, ceiling light have also been designed to fit any kind of home decoration. Ideal for bathroom
- Guarantee – 2 years
- Bulb sold separately
- Bulb sold separately
- Fittings & fixings included
- Fittings & fixings included
Features and benefits
- The chrome effect will enhance your decoration with its sparkling look
- This light is IP44 rated, ideal for bathrooms.
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Silver |
| Bathroom zone | Zones 2 & 3 |
| Bulb type | Capsule |
| Cap fitting | G9 |
| Diameter (mm) | 375mm |
| Drop | 155mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Glass finish | Clear |
| Height (mm) | 155mm |
| IEC protection class | Class II |
| IP rating | IP44 |
| Material | Glass & metal |
| Maximum bulb wattage | 18W |
| Model name/number | 82074 |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 3 |
| Standard | EN 60598 |
| Voltage | 240V |
| Room use | Bathroom |
| Product code | 5059340230870 |





Reviews
There are no reviews yet.