Description
Product information
Sylvania ToLEDo Candle Warm White LED Bulbs come in a 4 pack and are energy efficient. They ideal for use around your home in table lamps or light fixtures. They can also be used in a commercial environment such as a hotel, restaurant and many applications.- Compact and elegant design- Suitable replacement for halogen, incandescent and compact fluorescent lamps- Instant light at the flick of a switch- Uniform light distribution- Good colour rendering (CRI 80)- Perfect for hotels, restaurants, lobbies, corridors, stairwells, reception areas- Lower maintenance costs- 12,000 hours average rated life
Features and benefits
These bulbs are available in a variety of different form factors for a variety of fixtures.
- Compact and elegant design
- Suitable replacement for halogen, incandescent and compact fluorescent bulbs
- Energy efficient with lower maintenance costs
- Uniform light distribution
- Instant light at the flick of a switch
- Warm white light
- Long lasting
- Average rated life of 12,000 hours
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Bulb type | Candle |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Colour temperature | 2700K |
| Energy rating post 2021 | F |
| IP rating | No IP rating |
| Life length | 12000h |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 470lm |
| Number of pieces | 4 |
| Number of bulbs | 4 |
| Power voltage supply | 220-240V |
| Wattage | 4.5W |
| WEEE regulated | WEEE regulated |
| Product code | 5410288296449 |





Reviews
There are no reviews yet.