Description
Product information
E14 Fitment Candle Bulb in a warm white colour
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
Features and benefits
Type – C37 LED Filament Candle BulbBase – E14 ScrewWatts Power Consumption – 2.0wBrightness – 284 lumensEnergy Class – D (137 lumens/watt)Incandescent Equivalent Brightness – 30wCCT Colour Temperature – 2700k Warm WhiteVoltage – wide range 185-265V ACCRI Colour Rendering Index – >80R9 Colour Rendering Index – 1Average Life – 15000 hoursDimensions – ø35 X 100mmNon DimmableUKCA & CE CertifiedWEEE (electrical waste scheme) – includedUsage – ideal for chandeliers where higher wattage bulbs may create too much brightness, or other situations where slightly lower brightness or lower energy consumption is required.
- Warm White 2.0w
- Instant brightness and no flickering
- High efficiency –Band D LED’s over 135 lumens per watt
- Modern LED filament bulb
- UKCA/CE Safety certified
- High quality product, glass and aluminium.
| Brand | Lowenergie |
|---|---|
| Bulb type | Candle |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Colour rendering index (CRI) | 1 |
| Colour temperature | 2700K |
| Energy rating post 2021 | D |
| Equivalent wattage | 30W |
| Light technology | LED filament |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 284lm |
| Model name/number | 2w C27 Candle E14 |
| Pack quantity | 1 |
| Product length | 100mm |
| Product code | 0664404707318 |





Reviews
There are no reviews yet.