Description
Product information
This showstopper of a ceiling pendant is created with a slimline metal frame in a geometric shape and finished with an antique silver foil effect. Lit by 4 bulbs it creates a striking centrepiece for the home. Also available in antique gold.
- Guarantee – 1 year
- Bulb not included
- Fittings & fixings included
Features and benefits
- Versatile design complements any room.
- Upgrade your living rooms, bedrooms, and hallways.
- Ideal for creating ambient lighting.
- Fits standard UK bulb fittings.
- Durable construction with quality materials for reliable, everyday use.
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
|---|---|
| Equivalent wattage | 9W |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Height (mm) | 192mm |
| IP rating | IP20 |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 9W |
| Model name/number | Sirius |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 4 |
| Style | Retro |
| Voltage | 220V |
| Product code | 5018207401013 |





Reviews
There are no reviews yet.