Description
Product information
This sleek, slim, white ceiling light is designed to compliment any ceiling. The clean round lines of the main light are accented with a clever linear edge light. Both lights work together to create three unique 2,700 k warm white light settings for a beautiful even light effect. The lamp is available in three sizes, and therefore fits perfectly in any room of your house. It is completed with a handy memory feature that recalls your last setting. The Ozziet ceiling light looks as good off as it does on.
- Guarantee – 5 years
- Bulb included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
This Philips LED Ozziet CL570 Ceiling Light has a dual zone light and a super slim design which is ideal for low-ceiling rooms, siting flush against the surface.
- One fixture. Two light zones. Three settings.
- Perfect to relax and socialise
- Memorise your favourite mode for easy selection
- Easy installation
- Super slim design
- Dual zone light
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Integrated |
| Cap fitting | Integrated |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Glass finish | Frosted |
| IEC protection class | Class II |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | Integrated LED |
| Lumens | 1800lm |
| Material | Plastic |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 1 |
| Product diameter | 300mm |
| Product height | 45mm |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 8719514431928 |





Reviews
There are no reviews yet.