Description
Product information
Decorative traditional style coloured incandescent Pygmy mains voltage light bulb.For use in signs, night lights and decorative light bulbs.Fitted with a SES-E14 small Edison screw (14mm) cap.Please note that even though the light bulb itself is IP65 rated, it must be used in a suitable IP65 rated socket in order for it to be used outside safely.
- Dimmable
- Life length – 1000h
- Guarantee – Statutory
- Life length – 1000h
Features and benefits
Estimated running cost £1.08 per month (based on 8-hours per day)
- Pygmy and Miniature shape Incandescent bulb; compatible with existing fixtures with a E14 holder; designed for retrofit replacement of incandescent bulbs.
- Rated Life: 1,000 hours
- New 2021 Energy Rating: G (E Pre-2021)
| Brand | Crompton Lamps |
|---|---|
| Bulb type | Pygmy |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Energy rating post 2021 | G |
| Energy rating pre 2021 | E |
| Equivalent wattage | 15W |
| kWh per 1000hr life | 15kWh |
| Light technology | Incandescent |
| Light colour | Rainbow |
| Location | Indoor |
| Lumens | 45lm |
| Mercury content | 0mg |
| Model name/number | SIG15YSES |
| Pack quantity | 3 |
| Power output | 15W |
| Product diameter | 28mm |
| Product length | 63mm |
| Switch cycles | 4000 |
| Voltage | 240V |
| Warm up time | 0.5s |
| Product code | 5018986519169 |





Reviews
There are no reviews yet.