Description
Product information
If you're looking for a multifunctional ambient ceiling lamp, this fan with a switch timer is the product you've been looking for. The round, big shade can light up any space with warm light, while the 4 fan blades can cool down your room during hot summer days. When the blades are not needed, they can be hidden on the top of the lamp. You can control the whole thing with the included remote, so that speed or duration of whirling fits your needs. Made out of durable and easy care materials, this fan is sure to last for many years.
- Assembly required
- Fittings & fixings not required
- Guarantee – 2 years
Features and benefits
Any cord length adjustments should be carried out by an electrician.
- Fan Speed Control (Low, Medium, High)
- Light Intensity Adjustment
- Modern Design
- Controlled with a User-Friendly Remote
- Practical Switch Timer
- Adjustable Height
- Fan Speed Control (Low, Medium, High), Light Intensity Adjustment, Controlled with a User-Friendly Remote, Practical Switch Timer, Adjustable Height, Modern Design
| Diameter (cm) | 50cm |
|---|---|
| Height (cm) | 55cm |
| Instructions for care | Metal: 1. Clean with a mild cleaner and soft cloth, wipe dry afterwards.2. To avoid scratches do not use abrasive cleaners.3. For copper or chromed elements use a polish agent. Acrylic: 1. Clean with a mild cleaner and a soft cloth, wipe dry afterwards. |
| Light colour | Warm white |
| Material | Metal |
| Number of bulbs | 1 |
| Pack quantity | 1 |
| Weight (kg) | 0.01kg |
| Width (cm) | 50cm |
| Product code | 4251682248693 |





Reviews
There are no reviews yet.