Description
Product information
E14/SES Replacement fridge bulb
- Suitable use type – Fridge
- Guarantee – Statutory
- Equivalent wattage – 15W
- Life length – 1000h
Features and benefits
Fridge appliance bulb
- Eveready Appliance Fridge Bulb
- Uses 15W Power
- Warm White
- 100 Lumens
- E14/SES Fitting
- Mercury Free
| Brand | Eveready |
|---|---|
| Bulb type | Appliance |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Dimmable | Non-dimmable |
| kWh per 1000hr life | 15kWh |
| Light colour | Warm white |
| Model name/number | S874 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 15W |
| Product diameter | 22mm |
| Product length | 49mm |
| Product code | 5050028009252 |





Reviews
There are no reviews yet.