Description
Product information
Alice Vintage Metal and Clear Glass Ball Easy Fit Ceiling PendantColours Available : Gold/Clear and Silver/Clear (sold separately).Material: Metal/AcrylicSize:Height: 19cm (7.5")Width: 25cm (10")Size ApproxBulbs Required (not included):60 Watt Max 42 Watt Max Eco Halogen10 Watt Max LEDGimbalas (bulb holder/ring): 4cm (1.5") comes with a reducer ring for smaller bulb holders.
- Bulb not included
- Non-dimmable
- Guarantee – 3 months
| Adjustable height | Non-adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Gold |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Glass finish | Clear |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Neutral white |
| Material | Acrylic & metal |
| Maximum bulb wattage | 60W |
| Model name/number | LALICEGOL/PEN |
| Motion sensor | No motion sensor |
| Number of bulbs | 1 |
| Product diameter | 19mm |
| Product height | 25mm |
| Product code | 5032669313011 |





Reviews
There are no reviews yet.