Description
Product information
Aigostar E27 Smart Bulb, WiFi Smart Candle LED Bulb, 6.5W 555LM RGB&CCT Colour Changing Light, Compatible with Alexa and Google Assistant, 6 Packs
- Guarantee – 1 year
Features and benefits
- Musical rhythm: The Alexa bulb E27 has super cool "disco" (Music Rhythm) function, which can let the light follow the music "Dancing". It’s perfect for a house party and will add some colour over Christmas. At the parties, the combination of lighting and music fully mobilizes the sense of sight and hearing, bringing the atmosphere to its peak.
- Remote & Voice Control: Download “Aigosmart” APP, connect the smart light bulb to 2.4GHz WiFi, you can then control it from anywhere using the data connection on your phone/device. Aigostar WiFi bulb also compatibles with Alexa and Google Home Assistant for hands-free voice control, which makes your life a lot easier (No hub, bridge or smart switch is required).
- 16 Million Colours & Multi Scenes: With a wide range of colors and dimming capabilities, you can dim and change colour of the e27 smart bulb for your daily needs. Besides the daily warm white to cool daylight (2700K – 6500K), there are 16 million colors to suit your mood or all scenes, watching movies, birthday party, Christmas, better sleep, etc… In addition to the existing scene modes(nature, festivals, life…), you can also DIY your own favourite mode.
- Group Control & Device Sharing: These smart led bulbs can be controlled differently on the Aigosmart app. You can control several smart led light bulb of the same model at the same time or just one of them individually. Besides, you can also share management permissions with family members for multiple control.
- Timer and Schedule: Set schedules/timers to turn off the led smart bulb automatically, you never have to worry whether you've left any energy saving light bulbs on. Set schedules/timers to turn on them no more coming home to a dark house. You can use colors and intensity more comfortable for your sight to set the timer.
| Brand | Aigostar |
|---|---|
| Bulb type | Candle |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Equivalent wattage | 45W |
| Hub required | Not required |
| kWh per 1000hr life | 7kWh |
| Life length | 25000h |
| Light colour | RGB & warm white to cool white |
| Lumens | 555lm |
| Pack quantity | 6 |
| Power output | 7W |
| Power voltage supply | 220-240V |
| Product length | 107mm |
| Product code | 8433325281113 |





Reviews
There are no reviews yet.