Description
Product information
Please Note – This listing is for 2 lights. The lights are also sold separately.Overview:Bring the beach vibes home with this beautiful natural raffia twine pendant. Intertwined to form a soft globe shape this product is also dimmable. Completing that ever popular relaxed, natural design style this pendant would look just as at home in a kitchen/dining space as it would a bedroom or living room. Also available in alternative shape. Technical Specification:Product Material – Rattan and steel and plasticFinish – Natural bamboo, white PC and matt blackBulb Included – NoBulb Description – 10W LED E27Dimensions – 450-1550mm adjustable drop x 430mm diameterDimmable – DimmableVoltage – 220-240VAlias ID – e21110x2
- Guarantee – 1 year
- Bulb not included
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Black |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Globe |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | White |
| Light technology | LED |
| Maximum bulb wattage | 10W |
| Product height | 450mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056778066453 |





Reviews
There are no reviews yet.