Description
Product information
B22 Cool White 10w LED Bulb
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
Features and benefits
LED A60 Bulb 10w B22 4000KThese Lowenergie™ LED light bulbs use 90% less energy compared to a standard tungsten incandescent bulbs saving up to £10 per bulb off your electric bill in a domestic application, or £16-£20 per bulb in commercial properties due to longer lighting hours. Lowenergie™ has been established for over 10 years and now provides a wide range of high-quality energy saving products.LED lights last 3X longer than CFL lights and 10X longer than halogen or tungsten lightingTechnical SpecificationEquivalent Brightness – 100 W Tungsten EquivalentLamp Holder – B22 (Bayonet 22)Colour – Cool WhiteColour Temperature – 4000KInput Voltage – 175-265V ACLumens – 902Power Consumption – 8 WattsLifespan – 35,000+ hours of useDimensions – 110mm long x 60mm diameterMaterial – Clear plastic bulb, plastic and metal basePackage – Each boxed separatelyUKCA- Approved and MarkedRoHS – Compliant and MarkedNot suitable for use with dimmer switch
- These Lowenergie™ LED light bulbs use 90% less energy compared to a standard tungsten incandescent bulbs
- LED lights last 3X longer than CFL lights and 10X longer than halogen or tungsten lighting
- Instant brightness
- Lifespan 35,000+ hours of use
- UKCA & CE Approved and Marked
| Brand | Lowenergie |
|---|---|
| Bulb type | A60 |
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Colour temperature | 4000K |
| Energy rating post 2021 | F |
| Energy rating pre 2021 | A |
| Equivalent wattage | 100W |
| kWh per 1000hr life | 10kWh |
| Light technology | LED |
| Light colour | Neutral white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 928lm |
| Pack quantity | 10 |
| Power output | 8W |
| Product diameter | 60mm |
| Product length | 110mm |
| Voltage | 240V |
| Product code | 0664404708520 |





Reviews
There are no reviews yet.