Description
Product information
This modern, yet traditionally styled round ceiling light is a great way to add a discreet touch of sophistication to any room. The flush fitting means that this light is unobtrusive whilst still emitting a clean and crisp light – perfect for low ceiling rooms. Finished in a brilliant chrome bezel edge with a frosted opal white glass shade, this light is sure to add some additional elegance.
- Guarantee – 1 year
- Bulb included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
- Update your living space with the latest trends in lighting. Mixing quality materials and stylish designs, our range of products are perfect for adding a modern style to your home.
- This ceiling light is perfect for illuminating any room in your home.
- Ideal for living rooms, dining rooms, hallways and more.
- Bulb Included – 4W LED with warm white colour temperature
- We pride ourselves on the quality of our products, and offer a 1 year guarantee for your peace of mind
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Candle |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Diameter (mm) | 265mm |
| Drop | 85mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Height (mm) | 85mm |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 400lm |
| Material | Metal |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Voltage | 240V |
| Room use | Bedroom, hallway & living room |
| Product code | 5016529092216 |





Reviews
There are no reviews yet.