Description
Product information
The Calpe opal glass flush ceiling light is a subtle nod to the art deco style with a modern twist. Perfect for rooms with low ceilings, this flush ceiling light stays out of the way without getting lost.
- Guarantee – 1 year
- Bulb included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
Voltage: 240V. Number of Bulbs Required: 1. Number of Bulbs Included: 1. IP Rating: IP20. IEC Protection Class: No Class.
- The shade is the star of this show, a large opal glass ribbed shade on a brushed gold ceiling plate and body.
- Opal ribbed glass shade with brushed gold body in a flush ceiling light design to create a focal point to any room without losing any head room.
- Bring that art deco feel into your living room, kitchen, bedroom or hallway with an understated but oh so chic flush ceiling light.
- Bulb Included – 1x 4W LED E27 light bulb is supplied with 2700K colour temperature
- For peace of mind, this includes a 12 month warranty to cover you and ensure you can be confident in your purchase
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | White |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Drop | 280mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Glass finish | Tinted |
| Height (mm) | 280mm |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 400lm |
| Material | Glass |
| Maximum bulb wattage | 4W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 1 |
| Voltage | 240V |
| Room use | Bedroom, hallway & living room |
| Product code | 5059406053160 |





Reviews
There are no reviews yet.