Description
Product information
The Akira 3 way pendant light in blue is a simple yet impactful addition to any home. It's modern design makes it an ideal choice for lighting a number of spaces, over dining tables, in living rooms or hallways. This pendant light is part of a range, so you can always build up the collection with the full set.
- Guarantee – 1 year
- Bulbs included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
Wattage: 10W. Voltage: 240V. Number of Bulbs Required: 3. IP Rating: IP20. IEC Protection Class: No Class.
- Stunning 3 way drop ceiling light fitting, with three drop pendants from a single ceiling rose
- Cool blue colouring that will be a great feature in your home, with a modern Scandi style pleated design
- A great lighting focal point, ideal for over dining tables or breakfast bars, adding a modern style to your home, with matching floor or table lamps available
- Bulb Not Included – 3x 10W LED E14 light bulb is required – not supplied
- For peace of mind, this includes a 12 month warranty to cover you and ensure you can be confident in your purchase
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Blue |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Golf ball |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Diameter (mm) | 570mm |
| Drop | 1110mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Glass finish | Frosted |
| Height (mm) | 1110mm |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 400lm |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 4W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 3 |
| Style | Contemporary |
| Voltage | 240V |
| Product code | 5059406055249 |





Reviews
There are no reviews yet.