Description
Product information
– High quality, energy efficient, LED, Sylvania ToLEDo NEOS T8 CCG and AC Tubes- Energy efficient and affordable LED T8 solution to replace conventional fluorescent T8 tubes- Omni-directional uniform light distribution thanks to glass tube construction design, same as traditional fluorescent T8 tubes- High build quality allowing your tubes to last longerLumen output – 900lmHigh lumen efficacy – 136 lm/WSwitching cycles – 200,000XAverage rated life 30,000 hoursTube length – 600mmWattage – 6.6WWide beam angleSuitable for general illumination in offices, supermarkets, department stores, parking lotsSuitable for operation with electromagnetic gears/CCG and direct mains operation (220-240V)3-Year warranty
- Light colour – Cool white
- Guarantee – 3 years
- Suitable use type – General-purpose
Features and benefits
These tubes are available in a variety of lengths, colour temparatures and wattages.
- Energy efficient and affordable LED T8 solution to replace conventional fluorescent T8 tube
- Omni-directional uniform light distribution thanks to glass tube construction design, same as traditional fluorescent T8 tubes
- High lumen efficacy allows for efficient light output
- High build quality allowes for switching cycles of up to 200,000X, allowing the tube to last longer
- Average rated life 30,000 hours
- Suitable for operation with electromagnetic gears/CCG and direct mains operation (220-240V)
- Wide beam angle
- Suitable for use in many locations such as offices, supermarkets, department stores, parking lots
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Cap fitting | T8 |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 6500K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Life length | 30000h |
| Light technology | LED |
| Lumens | 900lm |
| Pack quantity | 2 |
| Product length | 600mm |
| Switch cycles | 200000 |
| Product code | 5410288302317 |





Reviews
There are no reviews yet.