Description
Product information
The Sylvania ToLEDo Neos Cool White LED Tube comes as a T8 5ft, 10 pack and is available in a variety of lengths and wattages to ensure you light your space as effectively and efficiently as possible. They have a wide variety of applications from lighting your kitchen or garage to lighting your office and more!- Lumen output – 2300lm- High lumen efficacy – 135 lm/W- Switching cycles – 200,000X- Average rated life 30,000 hours- Tube length – 1500mm- Wattage – 17W- Wide beam angle- Suitable for general illumination in kitchens, garages, offices, supermarkets, department stores, parking lots- Suitable for operation with electromagnetic gears/CCG and direct mains operation (220-240V)- 3-Year warranty
- Light colour – Neutral white
- Guarantee – 3 years
- Suitable use type – General-purpose
Features and benefits
These tubes are available in a variety of lengths, colour temperatures and wattages.
- Energy efficient and affordable LED T8 solution to replace conventional fluorescent T8 tubes
- Omni-directional uniform light distribution thanks to glass tube construction design, same as traditional fluorescent T8 tubes
- High lumen efficacy allows for efficient light output
- High build quality allows for switching cycles of up to 200,000X, allowing the tube to last longer
- Average rated life 30,000 hours
- Suitable for operation with electromagnetic gears/CCG and direct mains operation (220-240V)
- Wide beam angle
- Suitable for use in many locations such as kitchens, garages, offices, supermarkets, department stores, parking lots and more!
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Cap fitting | 2-pin (T8) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 4000K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Life length | 30000h |
| Light technology | LED |
| Lumens | 2300lm |
| Pack quantity | 10 |
| Power output | 17W |
| Product length | 1500mm |
| Switch cycles | 200000 |
| Product code | 5410288302348 |





Reviews
There are no reviews yet.