Description
Product information
Sylvania ToLEDo Clear Retro Ball Warm White E14 LED Bulbs come in a 4 pack and are energy efficient. They are non-directional and are ideal for use around your home in lamps or light fixtures. They can also be used in a commercial environment such as an office, hotel, restaurant and many applications.- Perfect for decorative and general lighting applications and creates a warm ambience similar to traditional bulbs- The versatile ToLEDo Retro ball range is the ideal replacement for halogen and incandescent bulbs and perfect for chandeliers and decorative applications- Same look, size and functionality as incandescent bulbs- Omni-directional light distribution- Gives same sparkling light effect as the incandescent bulb- Dimensionally identical to incandescent bulbs – fits all fixtures- Environment-friendly – no mercury and lower CO2 emissions
Features and benefits
These bulbs are available in a variety of different form factors for a variety of fixtures.
- Perfect for decorative and general lighting applications and creates a warm ambience similar to traditional bulbs
- Ideal replacement for halogen and incandescent bulbs
- Perfect for chandeliers and decorative applications
- Same look, size and functionality as incandescent bulbs
- Omni-directional light distribution
- Dimmensionally identical to incandescent bulbs
- Energy efficient and long lasting
- No mercury and lower CO2 emissions
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Bulb type | Ball |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Colour temperature | 2700K |
| Energy rating post 2021 | F |
| Glass finish | Clear |
| IP rating | No IP rating |
| Life length | 15000h |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 470lm |
| Number of bulbs | 4 |
| Wattage | 4.5W |
| WEEE regulated | WEEE regulated |
| Product code | 5410288295534 |





Reviews
There are no reviews yet.