Description
Product information
The Sylvania Avant range of tubes are energy efficient LED tubes made for use around your home to simply replace your existing T8 fluorescent tubes in your existing fixture. This tube is a 2.40ft LED tube with a power consumption of 9 Watts, which can be used in your kitchen, garage and anywhere around your home as an energy efficient and reliable replacement for your existing tube. This comes in a pack of 10.
Features and benefits
These LED tubes are available in a range of lengths and colour temperatures.
- Fits a traditional T8 fluorescent fixture with electromagnetic gears / CCG and direct mains operation (220-240V)
- Energy Efficient and affordable LED tube to replace conventional fluorescent T8 tubes
- High quality product allowing up to 200,000x switching cycles
- High lumen efficacy to light your space efficiently – 150lm/W
- Omni-directional light distribution with wide beam angle
- Glass construction same as traditional fluorescent T8 tubes
- High lumen package to light your space effectively – 1350lm
- Average lifespan of 50,000 hours
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Cap fitting | 2-pin (T8) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 3000K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Life length | 50000h |
| Light technology | LED |
| Lumens | 1350lm |
| Pack quantity | 10 |
| Power output | 9W |
| Product diameter | 28mm |
| Product length | 733mm |
| Switch cycles | 200000 |
| Voltage | 240V |
| Product code | 5410288302874 |





Reviews
There are no reviews yet.