Description
Product information
Sylvania ToLEDo Avant Warm White LED Tube comes as a T8 1.48ft single pack and is available in a variety of lengths and wattages to ensure you light your space as effectively and efficiently as possible. They have a wide variety of applications from lighting your kitchen or garage to lighting your office and more!- Energy efficient and affordable LED T8 solution to replace conventional fluorescent T8 tubes- Omni-directional uniform light distribution thanks to glass tube construction design, same as traditional fluorescent T8 tubes- High lumen package – 950lm- High lumen efficacy – 150 lm/W- Switching cycles – 200,000X- Average life 50,000 hours lifespan- Lamp length – 451mm- Wattage – 6.3W- Wide beam angle- High power factor- Suitable for general illumination in offices, supermarkets, department stores, train stations, petrol stations, parking lots and maintenance free applications- Suitable for operation with electromagnetic gears / CCG and direct mains operation (220-240V)- 5-Year warranty
- Light colour – Warm white
- Guarantee – 5 years
- Suitable use type – General-purpose
Features and benefits
These tubes are available in a variety of lengths, colour temparatures and wattages.
- Energy efficient and affordable LED T8 solution to replace conventional fluorescent T8 tubes
- Wide beam angle and omni-directional uniform light distribution
- High lumen package and efficacy to light the space effectively and efficiently
- Average life 50,000 hours lifespan
- High build quality allowing for switching cycles of up to 200,000X, ensuring your tube lasts longer
- Suitable for operation with electromagnetic gears / CCG and direct mains operation (220-240V)
- Suitable for use in many locations such as home, offices, supermarkets, department stores, train stations, parking lots and more
- 140 years warranty
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Cap fitting | 2-pin (T8) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 3000K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Life length | 50000h |
| Light technology | LED |
| Lumens | 950lm |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 6.3W |
| Product diameter | 28mm |
| Product length | 451mm |
| Switch cycles | 200000 |
| Product code | 5410288302850 |





Reviews
There are no reviews yet.