Description
Product information
– Indulge in the allure of a vintage-inspired LED filament lamp, with gold-tinted glass construction and sleek spiral design for timeless charm and eco-friendly illumination.- Creates a warm and inviting ambiance and adds a touch of classic elegance to your home.- Works effortlessly with SylSmart Home App, SylRemote, Alexa, Google Assistant and Siri Shortcuts for seamless control and convenience.- Set the brightness level from 1% to 100% with wireless dimming feature for the ideal lighting experience.- Please note this is compatible with 2.4 GHz Wi-Fi networks only.
- Connectable via Bluetooth and Wi-Fi.
- Guarantee – 3 years
- Compatible with Compatible with the Sylvania Sylsmart Home app for smartphone. Compatible with mainstream voice assistants such as Alexa, Google Assistant and Siri Shortcuts
- Compatible with iOS & Android
Features and benefits
The Sylsmart range offers a variety of products to allow you to live smarter!
- Energy efficient Smart LED E27 Bulb
- G200 large globe bulb creates a great statement piece for your living room or corridor
- Vintage LED filament bulb with gold tinted glass shell creating a warm inviting ambiance in your space
- 3 Year Warranty
- Works effortlessly with the Sylsmart Home app for IOS and Android
- Control your lights your way with your voice using Alexa, Google Assistant or Siri Shortcuts, using the SylRemote or through the App
- Control your lights from anywhere with out of home control
- Home when you're not – presence simulation allows SylSmart to turn lights on and off to make it look like you're home
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Bulb type | Globe |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Equivalent wattage | 40W |
| Hub required | Internet |
| Life length | 15000h |
| Light technology | LED filament |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 450lm |
| Model name/number | TL VNT G200 450LM GL 820 SST |
| Network technology | Wi-Fi & Bluetooth |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 7.5W |
| Power voltage supply | 220-240V |
| Product diameter | 200mm |
| Product length | 186mm |
| Product code | 5410288301112 |





Reviews
There are no reviews yet.