Description
Product information
The ceiling light is designed with two crossed square rings, which makes this ceiling lamp full of modern flavor, simple and stylish. Made of aluminum and acrylic,make it more durable, sturdy and anti-rust.,It is easy and fast to mount or dismount to the wall or ceiling.High efficiency LED chip, no need to buy the bulb replacement, can help you save about 85% on electricity bills.The light is soft, not dazzling, protects for your eyes.
- Guarantee – 1 year
- Bulb included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
- Square Led Ceiling light
- Ceiling tray size: 10 x 20 cm
- Size: 22(L) x 20(H) cm
- Wall switch
- 3-8 square meter
- Application:living room,bedroom,kitchen,dining room,study,hallway,porch,balcony,aisle ,corridor,staircase,Office and so on.
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | White |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Integrated |
| Cap fitting | Integrated |
| Diameter (mm) | 220mm |
| Equivalent wattage | 26W |
| Fire rated | Fire-rated |
| Fire rating | FD30, FD60 & FD90 |
| Height (mm) | 200mm |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 & IP30 |
| Light colour | warm |
| Light technology | LED |
| Lumens | 2000lm |
| Material | Acrylic & aluminium |
| Maximum bulb wattage | 26W |
| Model name/number | Ceiling LED White Light |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 2 |
| Voltage | 110V |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 5061039244372 |





Reviews
There are no reviews yet.