Description
Product information
Compact Fluorescent (CFL) spiral bulbs are available with B15, B22, E14 and E27 base types. Also known as pig tail or helix bulbs, their energy efficiency and long life make them perfect for bedside lamps, hallways, corridors, warehouses, sports centres, and many other domestic applications.
- Guarantee – Statutory
- Non-dimmable
- Life length – 8000h
Features and benefits
- Cool White Colour
- Pack of 5 bulbs
- 40W output equivalent to 200W
- Not Compatible for dimmer switch
| Brand | Simpa |
|---|---|
| Bulb type | Spiral |
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Colour temperature | 115K |
| Energy rating post 2021 | A |
| Energy rating pre 2021 | A |
| Equivalent wattage | 115W |
| Light colour | Cool white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 65lm |
| Pack quantity | 5 |
| Power output | 23W |
| Product diameter | 60mm |
| Product length | 160mm |
| Voltage | 220V |
| Product code | 6952070900046 |





Reviews
There are no reviews yet.