Description
Product information
Ideal for a kitchen or dining area these wooden 5 light pendant bars can be adjusted during installation to suit your needs. Suitable for all rooms, bedrooms, conservatorys, dining rooms, hallways, kitchens, living rooms & study. 140 cm height x 80 cm width x 10 cm depth. This product is suitable for use with LED bulbs and when paired with a dimmable bulb can be dimmed. This product is compatible with most domestic smart light bulbs. Always check bulb length against product dimensions to confirm suitability. 10 x 13W Max LED E27 ES (required). Class II – Double insulated for your safety. We take pride in supporting our customers and work hard to ensure you always receive a first class service.
- Guarantee – 2 years
- No
- Bulb not included
- Dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
- Energy efficient
- LED lamp compatible
- Dimmable
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Black |
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Drop | 1400mm |
| Equivalent wattage | 75W |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Height (mm) | 1400mm |
| IEC protection class | Class II |
| IP rating | IP20 |
| Light technology | LED |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 13W |
| Model name/number | 30114X2 |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 5 |
| Voltage | 240V |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 5056367146061 |





Reviews
There are no reviews yet.