Description
Product information
Technical Specification:Semi Flush Ceiling Light – Satin Brass Plate & Opal Glass – 4 x 3W LED G9Product Category: Semi Flush Ceiling LightProduct Type: Multi arm glassMaterial: Steel & GlassFinish: Satin Brass Plate & Opal GlassMax Wattage: 4 x 3WBulb Type:LED G9Lumens Per Product: 150Bulb Included: NoProduct Zone: IndoorIP Rating: IP20Product Dimensions: 176mm Projection x 860mm Length x 523mm DepthProduct Weight (KG): 1.783 KGe10544
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
| Base colour | Brass |
|---|---|
| Bulb type | Integrated |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Light technology | LED |
| Material | Brass & glass |
| Maximum bulb wattage | 3W |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Product code | 5056492535532 |





Reviews
There are no reviews yet.