Description
Product information
Semi Flush Ceiling Light –Chrome & Crystal– 4 Bulb Round Feature Lamp Holder Kit Technical Specification:4 light semi flush ceiling fitting, finished in polished chrome with glass faceted beads. Dimmable, suitable for use with LED lamps and ideal for fitting to low ceilings.Dimmable. Complete with fixing accessories. Chrome plate & clear crystal glass. Constructed from steel & crystal glass.4 x 33W G9 clear Capule (Required). Proj: 165mm Dia: 300mm. Class 1.Dimmable.WEIGHT: 1.85 kgsIP20: This type of fitting offers no protection against liquids.It is suitable for use in the kitchen and around the home with the exclusion of bathrooms and toilets. You should not use this type of fitting outside the home.e0495
- Guarantee – 1 year
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Base colour | Chrome |
|---|---|
| Bulb type | Capsule |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | White |
| Material | Crystal glass & steel |
| Maximum bulb wattage | 33W |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 5056199809608 |





Reviews
There are no reviews yet.