Description
Product information
Experience the epitome of smart living with this fan and ceiling light duo—TheLED Ceiling Fan Light. It stands out for an elegant wrought iron cutout shade, which gives the light a modern touch. Coupled with bright LED lights that shine through the acrylic lampshade, it illuminates your space beautifully. Meanwhile, the built-in fan offers 6 wind speeds and 3 colour options, catering to various needs. Control it effortlessly via the coming remote control or APP on your smartphone for added convenience.
- Assembly required
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
- Guarantee – 6 months
- Assembly required
Features and benefits
Energy-efficient illumination with long-lasting LED technology.Sleep timer function creates a comfortable sleeping environment.Memory code eliminates the hassle of resetting every time you use it.
- Dimensions: 50cm Dia;Height: 18cm
- Material: Iron, Acrylic, PP;Colour: White
- Number of Blades: 5;Wattage: 30W
- Motor Type: DC;Reversible Motor: Yes
- Integrated LED: Yes;Dimmable: Yes;Number of Speeds: 6;Timer: Yes
- Control Type: APP + Remote Control;Certifications: CE
- Package Content:1 x Ceiling Fan Light;1 x Remote Control;1 x Hardware Kit
- Notes:1.Pictures may not reflect the actual colour of the item due to differences between monitors or colour reflections from monitor lighting, backgrounds, etc.2.Please allow a 1-3cm error due to manual measurement.
| Light colour | Adjustable from warm to cold |
|---|---|
| Maximum bulb wattage | 30W |
| Number of fan blades | 5 |
| Pack quantity | 1 |
| Product height | 180mm |
| Product weight | 4500g |
| Product width | 500mm |
| Room use | Bedroom & living room |
| Speed settings | 6 |
| Switch type | Remote control |
| Product code | 0744052924623 |





Reviews
There are no reviews yet.