Description
Product information
Familiar shapes you know and love. They provide you with the classic look of the incandescent lamps, while using around 80% less energy. The wide beam angle enables a perfect, all-around distribution of the light
- Non-dimmable
- Life length – 15000h
- Post 2021 energy rating -F
- Guarantee – 2 years
- Life length – 15000h
Features and benefits
It's easy to see how harsh lighting can strain the eyes. Too bright, and you get glare. Too soft and you experience flicker. Now you can gently light up your world with LEDs designed to go easy on the eyes, and create the perfect ambience for your home.
- Clear LED candle bulbs add a sparkle to your homeSparkling light for a warm and inviting atmosphere
- Designed for the comfort of your eyes
- Perfect for general room lighting
- Better for your wallet and your planet
| Brand | Philips |
|---|---|
| Bulb type | Candle |
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Energy rating pre 2021 | A+ |
| Light technology | LED |
| Light colour | Warm white |
| Lumens | 470lm |
| Pack quantity | 6 |
| Power output | 4.3W |
| Product diameter | 35mm |
| Product length | 93mm |
| Voltage | 240V |
| Product code | 8718696775011 |





Reviews
There are no reviews yet.