Description
Product information
A 18w 4ft, 1200mm LED tube light with polycarbonate tubing, direct replacement just simply remove the starter. Pack of 25
- Light colour – Neutral white
- Guarantee – 2 years
- Suitable use type – General-purpose
Features and benefits
Technical SpecificationLamp holder: G13CCT Colour: Neutral White 4000KInput Voltage: 165 – 265VEnergy Rating: E RatedBeam Angle 320 degreesWorking Temperature -20 to +45 degCColour Rendering: 82-89Materials High purity, impact resistant polycarbonate tube, no glassWarranty: 2 Year WarrantyApprovals CE & UKCARoHS: CompliantPackage: Each boxed separatelyPower Consumption: 18 WFrosted Tube Light output: 1980 LumensLumens per watt 110 – Frosted tubeDimensions 4ft – 1200mmPower Consumption 18 Kwh/1000 Hours
- Quick and easy to install
- Direct replacement for existing tube lights
- Instant brightness
- Lightweight
- Can be used with PIR sensors
- 60-70% Energy saving over fluorescent
- Energy Efficient & Environmentally Friendly with no hazardous materials like mercury used in fluorescent tubes.
| Brand | Lowenergie |
|---|---|
| Cap fitting | G13 |
| Colour rendering index (CRI) | 89 |
| Colour temperature | 4000K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| kWh per 1000hr life | 18kWh |
| Light technology | LED |
| Lumens | 1980lm |
| Model name/number | 4ft Poly 4K F |
| Pack quantity | 25 |
| Power output | 18W |
| Product length | 1200mm |
| Voltage | 240V |
| Product code | 0673658478103 |





Reviews
There are no reviews yet.