Description
Product information
A 18w 4ft, 1200mm completed LED tube light, no need for tube fitting
- Light colour – Neutral white
- Guarantee – 1 year
Features and benefits
These LED tube lights are compatible with PIR occupancy sensors for max energy savings and have the latest technology LED’sLowenergie LED Tube lights are the future of low energy with very long-life operation.Energy-Efficient & Environmentally Friendly with no hazardous materials like mercury commonly used in fluorescent tubes.LED tubes benefit excellent 60-70% energy savings over traditional fluorescent tubes.High quality aluminium alloy body which acts as a heatsink to extend the life of the LED s.The frosted plastic cover helps to dissipate light and improve appearance.Our LED tube lights look exactly the same as fluorescent tubes when turned on but use half the power.These LED tube lights are compatible with PIR occupancy sensors for maximum potential energy savings which is not normally guaranteed by all manufacturersAll our tubes are double insulated to Class II specificationLED tubes have no flickering or interference, instant soft start and low heat.
- 1200mm (4ft)
- Only 18w
- Energy-Efficient & Environmentally Friendly with no hazardous materials like mercury used in fluorescent tubes.
- Input Voltage: 165 – 265V
- Energy Rating: E Rated
- Natural White
- Simple to install – No need for fitting
| Brand | Lowenergie |
|---|---|
| Cap fitting | 2-pin |
| Colour temperature | 4000K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| kWh per 1000hr life | 18kWh |
| Light technology | LED |
| Lumens | 1860lm |
| Model name/number | 4ft 4KF integ |
| Pack quantity | 25 |
| Power output | 18W |
| Product length | 1200mm |
| Voltage | 240V |
| Product code | 0664404709329 |





Reviews
There are no reviews yet.