Description
Product information
Miniature incandescent oven light bulb with a SES-E14 small Edison screw (14mm) fitting. A traditional replacement for oven kitchen appliances.Specially designed for operation in high ambient temperatures up to 300°C.
- Suitable use type-Oven
- Guarantee – Statutory
- Equivalent wattage – 15W
- Life length – 1000h
Features and benefits
Estimated running cost £3.93 per year (based on 5-hours per day)
- Pygmy and Miniature shape Incandescent bulb; compatible with existing fixtures with a E14 holder; designed for retrofit replacement of incandescent bulbs.
- Glass Type: Clear
- Rated Life: 1,000 hours
- New 2021 Energy Rating: G (E Pre-2021)
- High colour rendering (CRi >90) provides vivid and natural light.
| Brand | Crompton Lamps |
|---|---|
| Bulb type | Appliance |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Colour rendering index (CRI) | 90 |
| Colour temperature | 2800K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| kWh per 1000hr life | 15kWh |
| Light colour | Warm white |
| Lumens | 105lm |
| Model name/number | AO15CSES |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 15W |
| Product diameter | 22mm |
| Product length | 50mm |
| Switch cycles | 4000 |
| Voltage | 240V |
| Warm up time | 0.5s |
| Product code | 5018986648913 |





Reviews
There are no reviews yet.