Description
Product information
Circular 55w fluorescent T5 tube 2GX13 daylight white 6500k 306mm diameter55w 4-pin Circular Tube T5T52GX13 Lamp Holder Fitting6500k Daylight White4500 Lumens10,000 Hour Average Life Rating Dimensions: 293mm diameterHelpful Information When Buying Circular TubesJust some general information to help ensure you buy the right size circular tube.The thickness is denoted by T9 or T5 this is the thickness of the glass tube itself.The T9 tubes have four Pins on the inside of the glass ringThe T5 tubes have two pins on the inside and two pins on the outsideThe Overall diameter of the tubes is denoted by the wattage so don’t buy a brighter wattage than what you have as chances are it will be too big for your light and also the electronics are designed for a particular wattage.
- Light colour – Daylight
- Guarantee – 6 months
Features and benefits
- T5 CIRCULAR FLUORESCENT TUBE
- 55 WATT COLOUR 865 DAYLIGHT
- 4 PINS – 2 ON INSIDE TUBE AND 2 ON OUTSIDE KNOWN AS 2GX13
- 10,000 HOUR AVERAGE LAMP LIFE
| Colour temperature | 6500K |
|---|---|
| Dimmable | Non-dimmable |
| Model name/number | LETT555W865 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 55W |
| Product length | 293mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5061066580092 |





Reviews
There are no reviews yet.