Description
Product information
Technical Specification:Ceiling Pendant Light – Matt Nickel & Vintage White Fabric – 3 x 40W E14 e10095Product Category: Ceiling Pendant LightProduct Type: Multi arm ShadeMaterial: Steel & FabricFinish: Matt Nickel Plate & Vintage White FabricMax Wattage: 3 x 40WBulb Type:E14 candleLumens Per Product: 400Bulb Included: NoProduct Zone: IndoorIP Rating: IP20Product Dimensions: 385-655mm Adjustable Drop x 510mm Diameter x 150mm Shade DiameterProduct Weight (KG): 1.4 KGe10095
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Nickel |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Candle |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Maximum bulb wattage | 40W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 3 |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056492531046 |





Reviews
There are no reviews yet.