Description
Product information
Technical Specification:Ceiling Pendant Light – Dark Bronze Paint & Clear Crystal – 8 x 40W E14Product Category: Ceiling Pendant LightProduct Type: Multi arm lampMaterial: Steel & Crystal GlassFinish: Dark Bronze Paint & Clear CrystalMax Wattage: 8 x 40WBulb Type:E14 candleLumens Per Product: 400Bulb Included: NoProduct Zone: IndoorIP Rating: IP20Product Dimensions: 500-2120mm Adjustable Drop x 620mm DiameterProduct Weight (KG): 12.6 KGe10041
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Bronze |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Candle |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Material | Crystal glass & steel |
| Maximum bulb wattage | 40W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 8 |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056492530506 |





Reviews
There are no reviews yet.