Description
Product information
Technical Specification:Ceiling Pendant Light – Chrome Plate & Iridescent Glass – 6 x 28W G9 – DimmableProduct Category: Ceiling Pendant LightProduct Type: Multi arm lampMaterial: Steel & GlassFinish: Chrome Plate & Iridescent GlassMax Wattage: 6 x 28WBulb Type:G9 clear CapuleLumens Per Product: 370Bulb Included: NoProduct Zone: IndoorIP Rating: IP20Product Dimensions: 600-1980mm Adjustable Drop x 650mm Diameter x 500mm fixture HeightProduct Weight (KG): 3.1 KGe10268
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Chrome |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Capsule |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Maximum bulb wattage | 28W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 6 |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056492532777 |





Reviews
There are no reviews yet.