Description
Product information
Technical Specification:Ceiling Pendant Light – Chrome Plate & Clear Crystal – 30W LED – Bulb IncludedProduct Category: Ceiling Pendant LightProduct Type: SingleMaterial: Steel & Crystal GlassFinish: Chrome Plate & Clear CrystalMax Wattage: 30WBulb Type:LED module (SMD 2835) Cool Lumens Per Product: 5400Bulb Included: YesProduct Zone: IndoorIP Rating: IP20Product Dimensions: 350-1500mm Adjustable Drop x 620mm DiameterProduct Weight (KG): 3.8 KGe10064
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Chrome |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Integrated |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Material | Crystal glass & steel |
| Maximum bulb wattage | 30W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056492530735 |





Reviews
There are no reviews yet.