Description
Product information
This decorative E27 100lm carbon filament rustic LED lamp bulb offers the ultimate atmosphere. An extra warm white light will fill your room of choice with a warm and cosy ambience whilst allowing you to create a space in your home that is personal and stylish.
- Guarantee – 2 years
- Dimmable
- Life length – 15000h
Features and benefits
- Light colour: 2100K This LED lamp provides extra warm and attractive white light
- Light intensity: The total amount of light that this LED lamp emits is 100 lumen
- This fitting is also known as a big, retro or normal fitting
- This lamp has a 45mm diameter and a height of 73mm
- Dimmable with LED dimmer
| Brand | CALEX |
|---|---|
| Bulb type | Tube |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 2100K |
| Diameter (mm) | 45mm |
| Energy rating pre 2021 | Rating not required |
| Energy rating post 2021 | Rating not required |
| Equivalent wattage | 4W |
| kWh per 1000hr life | 4kWh |
| Lamp lumen maintenance factor (LLMF) | ≥80% |
| Length (mm) | 110mm |
| Light technology | LED |
| Light colour | Extra warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 100lm |
| Mercury content | 0mg |
| Model name/number | 473886 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 4W |
| Switch cycles | 10000 |
| Voltage | 240V |
| Product code | 8712879156451 |





Reviews
There are no reviews yet.