Description
Product information
This B22 810lm pearlescent LED lamp bulb has an opaque, pearly white finish that diffuses the light.
- Guarantee – 2 years
- Dimmable
- Life length – 15000h
Features and benefits
- Light colour: 2700K Warm white
- Light intensity: The total amount of light that this LED lamp emits is 810 lumen
- B22 fitting
- This lamp has a 60mm diameter and a height of 106mm
- Dimmable with LED dimmer
| Brand | CALEX |
|---|---|
| Bulb type | A60 |
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 2700K |
| Diameter (mm) | 60mm |
| Energy rating pre 2021 | Rating not required |
| Energy rating post 2021 | F |
| Equivalent wattage | 7W |
| kWh per 1000hr life | 7kWh |
| Lamp lumen maintenance factor (LLMF) | ≥80% |
| Length (mm) | 103mm |
| Light technology | LED |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 810lm |
| Mercury content | 0mg |
| Model name/number | 474513 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 7W |
| Switch cycles | 12500 |
| Voltage | 240V |
| Product code | 8712879157168 |





Reviews
There are no reviews yet.