Description
Product information
The candle-like glow of this Calex pearl series makes it easy to create a perfectly romantic atmosphere. This very energy-efficient spherical lamp with separate LEDs spreads a warm, candle-like glow for high-quality, romantic lighting. The clear glass allows the light to shine undisturbed.
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
- Life length – 15000h
Features and benefits
- The total amount of light that this LED lamp emits is 55 lumens.
- This LED lamp provides extra warm and atmospheric white light.
- E27 fitting
- 1800k
- Diameter of 45mm and a height of 73mm
- Fairylight effect
| Brand | CALEX |
|---|---|
| Bulb type | Mini globe |
| Cap fitting | E27 |
| Colour rendering index (CRI) | 50 |
| Colour temperature | 1800K |
| Diameter (mm) | 45mm |
| Energy rating pre 2021 | Rating not required |
| Energy rating post 2021 | Rating not required |
| kWh per 1000hr life | 1kWh |
| Length (mm) | 45mm |
| Light technology | LED |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 55lm |
| Mercury content | 0mg |
| Model name/number | 1301004500 |
| Pack quantity | 1 |
| Power factor value | 1 |
| Power output | 0.4W |
| Switch cycles | 7500 |
| Voltage | 240V |
| Warm up time | 0s |
| Product code | 8712879157151 |





Reviews
There are no reviews yet.