Description
Product information
Bright Nickel Shaped Frame Ceiling Pendant Light – 4 Bulb Hanging FittingOverview: Bright nickel plated finishEncrusted with hundreds of clear faceted reflective detailsHeight adjustable chain with 1.2 metre clear cableDimmablePerfect for use with E14 LED lampsTechnical Specification: Zone: IndoorCategory: PendantType: Multi arm lampMaterial: Aluminium alloy & steelFinish: Bright nickel plate & clear faceted acrylicBulb Included?: NoRequired Bulb: 4 x 6W LED E14Dimensions: 650-1705mm adjustable drop x 460mm diameterDimmable: DimmableIP Rating: 20Voltage: 220-240VWeight: 1.94Further Information: We sell a wide variety of lighting products suitable for both home and commercial use. With well over 10,000 lines of lights and lighting accessories, our online store has something for every scenario. If you can’t quite find what you’re looking for, please feel free to contact us and we’ll be more than happy to help.Alias: e20383
- Bulb not included
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Nickel |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Classic |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Maximum bulb wattage | 6W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 4 |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056581958495 |





Reviews
There are no reviews yet.