Description
Product information
The Brea range includes a 3 arm ceiling fitting with matching wall lights. Offered with a variety of shade options and available in chrome or antique brass. Suitable for all rooms, bedrooms, conservatorys, dining rooms, hallways, kitchens, living rooms, porches, study & utility rooms. 42.5 cm height x 52 cm diameter. This product is suitable for use with LED bulbs and when paired with a dimmable bulb can be dimmed. This product is compatible with most domestic smart light bulbs. Always check bulb length against product dimensions to confirm suitability. 3 x 40W Max E14 SES (required). Class II – Double insulated for your safety. We take pride in supporting our customers and work hard to ensure you always receive a first class service.
- Guarantee – 2 years
- No
- Bulb not included
- Dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
- Close to ceiling
- Energy efficient
- LED lamp compatible
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Chrome |
| Bulb type | Golf ball |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Drop | 425mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | Class II |
| IP rating | IP20 |
| Light technology | Incandescent |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 40W |
| Model name/number | 26056_27150 |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 3 |
| Product diameter | 520mm |
| Product height | 425mm |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Voltage | 240V |
| Product code | 5056367143732 |





Reviews
There are no reviews yet.