Description
Product information
Industrial 3 light pendant boasting black and patina steel finish.Maximum Drop: 150cmWidth: 27cmMaximum Wattage: 60wLight Bulb: 3 x E27 Light Bulb (Not Included)A stylish addition to your home, this 3 light pendant light is part of the Branwen range. Boasting an industrial style with black detailing, this ceiling light has a patina finish, creating an attractive aged steel effect. Complementing this tarnished steel is a deep brown wooden ceiling rose, further emphasising the industrial theme. Style with vintage bulbs to complete the look. Need Bulbs? We think this light looks best with any of our E27 4w LED Vintage light bulbs for a rustic, warm glow.
- Guarantee – Statutory
- Bulb not included
- Non-dimmable
Features and benefits
- Requires 3 x E27 lightbulbs.
- Adjustable drop.
- Black and patina steel finish.
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Brown |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Drop | 1500mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | No class |
| IP rating | IP20 |
| Number of bulbs | 3 |
| Product diameter | 1500mm |
| Product height | 1500mm |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 9002759786267 |





Reviews
There are no reviews yet.