Description
Product information
The Branco semi-flush ceiling light has a satin nickel round ceiling plate that mount three slender struts, each of which ends in a spherical smoked glass lampshade. The light produced is pleasantly dimmed by the smoky glass, creating a harmonious ambience. The solid exterior of the Branco ceiling light sets eye-catching accents on apartments with lower ceilings and integrates well into the interior style.Dimensions: H19xDia45 cm. Requires 5x 5.5w LED E14 bulbs. Matching table and floor lamp available.
- Guarantee – Statutory
- Bulb not included
- Non-dimmable
Features and benefits
- Requires 5x 5.5w LED E14 bulbs
| Bulb type | Golf ball |
|---|---|
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Drop | 450mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | No class |
| IP rating | IP02 |
| Number of bulbs | 5 |
| Product diameter | 450mm |
| Product height | 450mm |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 5016087168712 |





Reviews
There are no reviews yet.