Description
Product information
Antique Brass Ceiling Pendant Light – Opal Glass Shade – Single Bulb FittingOverview: Matt antique brass metalworkBeautiful opal glass shadeHeight adjustable stemDimmablePerfect for use with E27 LED lampsTechnical Specification: Zone: IndoorCategory: PendantType: SingleMaterial: Steel & glassFinish: Matt antique brass plate & opal glassBulb Included?: NoRequired Bulb: 10W LED E27Dimensions: 760-860mm adjustable drop x 275mm diameterDimmable: DimmableIP Rating: 20Voltage: 220-240VWeight: 2.18Further Information: We sell a wide variety of lighting products suitable for both home and commercial use. With well over 10,000 lines of lights and lighting accessories, our online store has something for every scenario. If you can’t quite find what you’re looking for, please feel free to contact us and we’ll be more than happy to help.Alias: e20303
- Bulb not included
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Brass |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Classic |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Material | Brass & glass |
| Maximum bulb wattage | 10W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056581958730 |





Reviews
There are no reviews yet.