Description
Product information
Contemporary design semi flush with texture black finish with white diffuser. Perfect for use in rooms with low ceilings to create warm atmosphere. Dimmable when paired with a trailing edge dimmer switch.
- Guarantee – 2 years
- Bulb not included
- Dimmable
Features and benefits
- Contemporary designer look
- Textured black finish with white diffuser
- 42w integrated LED – 2350 lumens
- 3000k warm white
- Dimmable when paired with a trailing edge dimmer switch
| Cap fitting | Integrated |
|---|---|
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | Class II |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | Integrated LED |
| Lumens | 2350lm |
| Maximum bulb wattage | 42W |
| Number of bulbs | 1 |
| Product diameter | 535mm |
| Product height | 200mm |
| Product code | 5016087163908 |





Reviews
There are no reviews yet.