Description
Product information
Aigostar 18W LED Ceiling Light, LED Ceiling Lights 2 Pack, 1980LM LED Light Fittings Ceiling, Round LED Ceiling Light 3000K, 165W Equivalent, Flush Ceiling Light for Bedroom, Kitchen, Porch, Hallway
- Guarantee – 1 year
- Bulb included
Features and benefits
- Energy Saving Lighting Ceiling: Saves 89% energy by replacing 165W incandescent with 18W led ceiling light. Aigostar led panel light can produce 1980 lumen brightness and just cost £4.67 per year to operate. Big on energy efficiency and no loss of brightness. You’ll save money long term as the wattage is much lower.
- Nice Warm White LED Ceiling Lamp: 1980 lumen bright warm light will evenly distribute across the room, casting a warm and inviting glow. Premium lampshade makes the light be soft and gentle, keeping your eyes free from harsh and glare lights. High colour rendering (CRI ≥80 close to sunlight), ensures vivid visual enjoyment with original colors. Eco-friendly, no lead or mercury, No UV or IR Radiation. Now you can gently light up your world with 100% flicker-free designed to go easy on the eyes.
- Long Lifespan LED Light Panel Ceiling: Our led kitchen lights last up to 18 Years – With a lifetime of up to 20,000 hours, it will reduce re-lamp frequency and costs.(Based on 3 hours of use each day)
- Widely Application: Our led light fittings ceiling can be used for all occasions: kitchen, bedroom, hallway, toilet, porch, bathroom, bedroom, utility room,living room and more.We have 6W/12W/18W, 3000K warm white/ 6500K cool white, 1 pack/ 2 pack round ceiling lamp available. Different lumens, brightness, colour temperatures, sizes and quantities are available to suit your different rooms/ needs.
- Easy Installation: With the clever detachable bracket and slide lock design, the surface mounted led ceiling light is so easy to install. So easy to fit just 2 wires,fits flush. 3.5CM/1.35” ultra thin design, simple and elegant, makes the bedroom ceiling lights neat on the ceiling. Using this modern lights for your rooms to light up your life.
| Equivalent wattage | 165W |
|---|---|
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | No class |
| IP rating | IP54 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 1980lm |
| Product height | 35mm |
| Room use | Bedroom, hallway & living room |
| Product code | 8433325315054 |





Reviews
There are no reviews yet.