Description
Product information
Overview: A bright, 7W SMD GU10 lamp in cool white, incorporating the latest LED technology. This ensures the lamp can be used safely within enclosed heads, such as outdoor, bathroom and fire recessed cans, with no reduction in performance or lifetime. With a beam angle of 60°, this lamp is equivalent to a 75W halogen. Other options available in this range.Matt white plastic & clear prismaticConstructed from thermoplastic & polycarbonate7W LED GU10 Cool White (Included)K: 4000Lm: 600Lm/W: 86H: 54mmDia: 50mmIdeal for enclosed cansTechnical Specification: Zone: Un-ZonedFinish: Matt White Plastic & Clear Prismatic PolycarbonateMaterial: Thermoplastic & PolycarbonateDimensions: 54mm Height x 50mm DiameterWeight (kg): 0.058IP Rating: IP20Bulb Included?: YesLight Source: 7W LED GU10 Cool WhiteLumens: 600Kelvin: 4000Dimmable?: NoVoltage: 220-240VFurther Information: We sell a wide variety of lighting products suitable for both home and commercial use. With well over 10,000 lines of lights and lighting accessories, our online store has something for every scenario. If you can’t quite find what you’re looking for, please feel free to contact us and we’ll be more than happy to help.Alias: x00062
- Dimmable
- Guarantee – 1 year
| Colour temperature | 4000K |
|---|---|
| Energy rating post 2021 | E |
| Energy rating pre 2021 | E |
| Light colour | Cool white |
| Lumens | 600lm |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 7W |
| Product diameter | 20mm |
| Product length | 200mm |
| Product code | 5056199857982 |





Reviews
There are no reviews yet.