Description
Product information
Overview: Filament lamps are the latest in LED technology. Designed to look like original incandescent lamps, whilst offering all the advantages of LED such as low running costs. These are the ideal lamp replacements for all decorative light fittings.DimmableClear glass & bright nickel plateConstructed from glass & aluminium alloy7W LED E27 Warm White (Included)K: 2700Lm: 806Lm/W: 115H: 105mmDia: 60mmTechnical Specification: Zone: Un-ZonedFinish: Clear Glass & Bright Nickel PlateMaterial: Glass & Aluminium AlloyDimensions: 105mm Height x 60mm DiameterWeight (kg): 0.036IP Rating: IP20Bulb Included?: YesLight Source: 7W LED E27 Warm WhiteLumens: 806Kelvin: 2700Dimmable?: YesVoltage: 220-240VFurther Information: We sell a wide variety of lighting products suitable for both home and commercial use. With well over 10,000 lines of lights and lighting accessories, our online store has something for every scenario. If you can’t quite find what you’re looking for, please feel free to contact us and we’ll be more than happy to help.Alias: x00803
- Dimmable
- Guarantee – 1 year
| Bulb type | GLS |
|---|---|
| Colour temperature | 2700K |
| Energy rating post 2021 | E |
| Energy rating pre 2021 | E |
| Light colour | Warm white |
| Lumens | 806lm |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 7W |
| Product diameter | 20mm |
| Product length | 200mm |
| Product code | 5056492539271 |





Reviews
There are no reviews yet.