Description
Product information
Pack of 6 x LED Light Bulbs
- Dimmable
- Guarantee – 1 year
- Can be used in Any room
- Mains-powered (plug-in)
Features and benefits
Sylvania GU10 bulbs are available available in a variety of colour temperatures and beam angles.
- 4.5 watts = 50 watt halogen. GU10 cap
- 360 lumens. 750cd
- 6500K – daylight output (extremely cool)
- 36° beam angle
- 25000 hours estimated lifespan
- A* energy rated. Glass finish body
- Dimmable with suitable LED dimmer switch. CE and UKCA certified
- Dimensions: 50mm diameter x 54mm deep
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Cap fitting | GU10 |
| Colour temperature | 6500K |
| Glass finish | Clear |
| IP rating | IP20 |
| Life length | 25000h |
| Light colour | Cool daylight |
| Light technology | LED |
| Lumens | 360lm |
| Number of bulbs | 6 |
| Power voltage supply | 240V |
| WEEE regulated | Not WEEE regulated |
| Product code | 5410288291307 |





Reviews
There are no reviews yet.